Çekilen Kredinin Üstüne Kredi Çekilir mi?

Kredi çekmek insanların nakit ihtiyacı hissettiği ve birikmiş nakit paraları olmadığı durumlarda bankalara başvurdukları bir yöntemdir. Zaman zaman da bu krediler birden fazla olabilmektedir. Ancak bunun için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin maaşları, kredi notu ve ek olarak kira ve benzeri gelirlerin olup olmaması gibi unsurlara bağlı olarak değişmektedir. Hali hazırda kredisi bulunan bir kişiye bankaların kredi verebilmeleri için alacaklarının ödeneceğinin garanti altında olması gerekmektedir.

Birçok kişi ihtiyaç halinde bankalardan kredi çekme yöntemine başvurmaktadır. Kredi çekmek için bir sürü sebep olabilir. Ev ya da araba almak, düğün yapmak, acil bir ihtiyaç, hastane masrafları gibi bir sürü nedeni olabilir. Bununla birlikte de çektiği kredinin ödemelerini yapan ve aynı zamanda tekrar paraya ihtiyaç duyan kişiler de vardır. Bu da birçok insana tekrar kredi çekme fikrini sorgulatır.

Çektiğiniz bir kredinin ödemeleri devam ederken ya da çektiğiniz bir kredi varken diğer bir krediye başvurmak için bazı şartlar vardır. Gelir durumunuz, ödemelerdeki tutumunuz, performansınız ve kredi notunuz bu gibi durumlarda ikinci bir kredi çekmek için en önemli şartlardandır. Bunların arasında da kredi notunuzun yüksek olması oldukça önemlidir. Kredi notunuzun iyi olması size ikinci bir kredi çekmenizde çok yardımcı olacaktır. Ödeme performansı yani ödemelerinizin eksiksiz ve zamanında yapılması, gecikme olmaması gibi durumlar da size bir avantaj sağlayacaktır.

Bunların dışında da gelir durumu da önemli bir unsurdur. Aylık sahip olduğunuz gelir ya da kazandığınız ve kazandığınızı belgeleyebildiğiniz geliriniz de kredinizin üstüne bir kredi daha çekmenizi sağlayacak bir diğer avantajdır. Aylık gelir durumunun belgelerle kanıtlanmış olması çok önemlidir. Bu gibi unsurların toplamını sağlayabiliyorsanız size almış olduğunuz kredinin üstüne bir kredi daha verilebilir. Bankalar ikinci kredinin de ödenebileceğine ikna olduklarında size ikinci krediyi de vereceklerdir.

Çekilen Kredinin Üstüne Kredi Çekilir mi?

Çekilen kredinin üstüne kredi çekmek için nelere dikkat edilmelidir?

İhtiyaç halinde çekilen kredinin ardından bir kez daha ihtiyaç duyulması gibi bir nedenle ikinci bir krediye de başvurmak istenebilir. Bu gibi durumlarda da bankalar birçok durumu hesaba katar ve göz önünde bulundurur. Bunlar sonucunda da değerlendirerek karar verirler. Aylık gelir, ödeme planları ve durumu, kredi notunun yüksek olması gibi durumlar bankalar tarafından değerlendirilir. Bunun yanındaysa bankalar kişilerin diğer çektiği krediden kalan borç miktarına bakabilir. Bunun yanında da çekmek istediği ikinci kredinin miktarına bakarak değerlendirme yaparlar. Bunları değerlendiren bankalar buna göre bir limit belirlerler. Bunun dışında da eşlerin gelirleri, varsa kira gelirleri ve diğer ek gelirler gibi durumlar söz konusuysa bankalara bunların belgeleri sunulması halinde bankalar kredi limitini arttırabilir. Ancak yine de bu limitlerin belirlenmesi, kredinin verilip verilmemesi tabi ki bankaların elinde olan bir durumdur. Bu gibi durumların değerlendirilmesi de bankadan bankaya da farklılık gösterebilir.

Bunun dışında da ödemelerde aksama olmamışsa, kredi notu yüksekse ve aylık gelir de yeterliyse, çekilmek istenen ikinci bir kredide düşük faiz oranları gibi bir uygulamadan da yararlanılabilir. Bu da bankaların elinde olan bir durumdur. Bu gibi müşterilere bankalar kendileri düşük faiz oranlarından yararlanmak isteyip istemediklerini sorarlar. Bu gibi bir durum genellikle, ilk kredinin ödenmesi amacıyla çekilmek istenen ikinci krediye başvurulması durumunda kullanılmaktadır. Bankalar da bu durumu bildiklerinden müşterilerine düşük faiz oranlarını teklif ederek müşteri kazanmak isterler. Böylece de ilk kredisini kapatmak isteyen kişiler de diğer bankalardan çekeceği ikinci bir krediyle düşük faiz oranlarından yararlanarak ilk kredilerini kapatırlar. Bu da borç kapatmak için kullanılan yöntemlerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir