Çek Defteri Nasıl Alınır, Çeşitleri Nelerdir?

Çek defteri ülkemiz içinde yapılan mal alım ve satımlarında önemli bir yere sahip kıymetli bir evrak görevi görmektedir. Bankalardan temin edilen çek karnesi, özel şartlarla, bir takım teminat ve güven verilerek alındıkları için iş hayatında presitij göstergesi olarak da kabul edilmektedir. Çek defterleri artık birçok sektörün en çok kullandığı kıymetli evrak durumunu korumaktadır.

Çek Defteri Nedir?

Standart bir çek defteri, içerisinde 10 adet çek sayfasına sahiptir. Bunun haricinde 25 yapraklı, 100 ve 500 yapraklı sürekli form olarak da basımı gerçekleşebilmektedir. Çek koçanı, Hizmet ve mal alımlarında kullanılan, bankalar tarafından belirli bir takım şartlar sağlanarak verilen, cari hesaba bağlı, ödemelerin daha hızlı ve kolay şekilde yapılmasını sağlayan ve üzerinde ticari kurumun unvan bilgilerinin yer aldığı bir ödeme aracıdır.

Çekin aslında hukiki olarak bir vadesi bulunmamaktadır. Ülkemize kullanımı, dünyada diğer ülkelerden farklı olarak gelişmiştir. Ülkemizde çekler yalnız ödeme aracı olarak kullanılmamakta, ileri vadesi nedeni ve karşılıklı ticari anlayış ile bir nevi kredi olarak da kullanılmakta diyebiliriz. Daha fazlası için çek hakkında bilgiler konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Çek Defteri Türleri Nelerdir?

Çek defterleri, Ticari, Ticari Hamiline, Gerçek Tüzel Kişi, Gerçek Tüzel Kişi Hamiline, Gerçek Kişi ve Gerçek Kişi Hamiline 6 çeşit olarak verilmektedir. Şimdi bunları tek tek inceleyelim.

Ticari : Anonim ve Limited Şirketlere verilen çek çeşitleri arasındadır. Çeki alan kişinin (Lehdar) isminin çekin üzerinde yazılı olması zorunludur.

Ticari Hamiline : Yine Anonim ve Limited Şirketlere verilen çek defteridir. Çeki alan kişinin isminin çekte yazılma zorunluluğu yoktur. Hamili çeki tahsil edebilir.

Gerçek Tüzel Kişi : Şahıs firmalarına verilen çek defteri türüdür. Çeki alan kişinin isminin çekte bulunması gerekmektedir.

Gerçek Tüzel Kişi Hamiline : Şahıs firmalarına verilmektedir ve çeki alan kişinin çekte isminin yazılması zorunluluğu bulunmamakla beraber herhangi bir kimse tahsil edebilir.

Gerçek Kişi : Gerçek kişilere yani T.C. Kimlik numarasına verilen bir çek defter türüdür. Pek sık olmasa da firma ortaklarına ve bankada yüksek mevduatı bulunan kişilere verilmektedir. Kaşide edilirken çeki alan kişinin bilgilerinin yazılı olma zorunluluğu vardır.

Gerçek Kişi Hamiline : Yukarıda belirtilen gerçek kişilere verilen çek çeşitlerinden farklı olarak çek yazılırken hamiline yazılmaktadır.

Bunlar haricinde birde bloke çek olarak tabir edilen çek türü bulunmaktadır. Daha çok konut satışlarında kullanılan bu çek çeşidi, konut kredisinin onaylanması sonrasında kredi miktarı kadar hesapta bloke karşılığında verilmektedir.

Tüm çek türleri ortak bir özelliği üzerinde karekod bulundurması. Bankalar artık çekler üzerine akıllı telefona yüklenen Findeks uygulaması tarafından tanınan karekod basıyorlar. Çekin üzerindeki bilgilerin doğruluğu ve kaşidecinin geçmiş performansı karekodlu çek sorgulama sayesinde hemen görünebiliyor.

Çek Koçanı Nasıl Alınır, Kimler Alabilir?

Ticari alanda aktif bir şekilde faaliyet gösteren kişiler hızlı ve kolay ödeme yöntemi olarak kullanmaktadır. Bankalar belli belgeleri kendilerine sunan ticari işlerinde problem yaşamayan, genellikle kredi ilişkisi olan firmalara belirli bir teminat altında çek karnesi verebilmektedir. Bu başvuruların bankadan bankaya farklılık gösterdiğini de söyleyebiliriz. Genel olarak bankaların istediği evraklar:

  • Kimlik Belgesi
  • İkametgah Belgesi
  • Sabıka Kaydı

İstenilen bu belgeler haricinde bankalar çek başvurusunda teminat gösterilmesini de isteyebilmektedirler. Çalıştığınız banka şubesinden güncel bilgileri almanız daha doğru olur.

Firmalar haricinde bankalar gerçek kişilere de çek karnesi verebilmektedir. Firmaların ortaklarına veya bankada yüklü miktarda mevduat sahibi olan kişilere de çek karnesi verilebilmektedir.

Yorum yapın