Cebe Para Gönderme Nedir? Cepbank Havale Nasıl Yapılır?

Cep telefonuna para gönderme, bankada hesabı olmayan kişilere para transferi yapmanın en kolay yollarından biridir. Kullanımı basit ve komisyonu az olan para transfer işlemi, çoğu bankaların internet ve mobil uygulamalarında bulabilirsiniz.

Bankaların cepbank, cebe havale, cebe para gönderme, internetten cep telefonuna para transferi gibi isimler verdiği bu para transfer çeşidi, belirli limitler içinde gerçekleşmektedir.

Cebe Para Gönderme Nedir?

Bankaların müşterilerine para gönderiminde sağladığı hizmetlerden biridir. Paranın, alıcı banka hesabına değil cep telefonuna gelen mesajdaki bilgilerle, gönderilen bankanın paramatiklerinden çekebilmesi için havale edilmesidir.

Cepbank sayesinde banka müşterisi parayı, alıcıya basit bir şekilde havale edebilir. Alıcı ise parayı cep telefonuna gelen bilgilendirme SMS’si ile rahatlıkla bankamatikten çekebilir.

Cepbank Nasıl Yapılır?

Cebe para gönderebilmek için, gönderenin internet bankacılığı veya mobil uygulaması olması gerekir. Bankaya şifreyle giriş yaptıktan sonra para transferleri menüsünün altında bulunan cep no ya seçeneğini tıklayarak havale işlemini gerçekleştirebilir.

Cepbank ile para gönderme sırasında alıcı kişinin T.C. kimlik numarası, cep telefonu numarası ve tutar istenmektedir. Bu bilgiler eksiksiz olarak doldurularak karşı tarafa transferin gerçekleşmesi sağlanır.

Cebe Gelen Para Nasıl Çekilir?

Para transfer işlemi yapıldıktan sonra karşı tarafa bir bilgilendirme mesajı gider. Gelen SMS içerisinde gönderici bilgileri ve birde şifre bulunur.

Gönderilen bankanın ATM‘sinden, kartsız işlemlerde bulunan para çekme menüsünden gelen para çekilebilir. ATM’de gelecek para tutarı, T.C. kimlik numarası, şifre, cep telefonu numarası ve karşı tarafın telefon numarası istenir. Bazı bankalar parayı gönderen kişinin cep telefonunu istememektedir.

Paranın bankamatikten çekilebilmesi için gelen şifrenin genellikle 24 saat geçerliliği bulunmaktadır ve tek kullanımlıktır. Eğer alıcı 24 saat içerisinde çekmezse para tekrar gönderenin hesabına yatırılmaktadır.

Cep Telefonuna Para Transferinin Banka İsimleri

Bankalar bu para transfer yöntemine farklı isimler verse de temelde çalışma prensibi aynıdır.

Garanti Bankası CepBank adıyla hizmeti vermektedir.
Ziraat Bankası Cebe Havale adıyla dijital bankacılık hizmeti altında bulunmaktadır.
TEB, Cebe Gönder ismiyle verdiği hizmeti 2018 yılında sonlandırmıştır.
Akbank, Cebe Para Gönder adıyla hizmete devam etmektedir.
İş Bankası, bu para transferine Cebe Havale olarak adlandırmıştır.
Yapı Kredi, Para Cepte – Cebe Havale ismiyle hizmet vermektedir.
QNB Finansbank Enpara, 7/24 ücretsiz Cep Telefonu Numarasına Para Transferi olarak isim vermiştir.
Ptt üzerinden yollayabileceğiniz para transferi de Cepbank olarak adlandırmıştır.

Cep Telefonuna Para Gönderme Limiti

Cebe para gönderme işleminin BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından belirlenen limitleri bulunmaktadır.  Buna göre,

  • günlük limit, en fazla 2 adet ve toplamda 500 TL’yi geçemez,
  • haftalık limit, en fazla 4 adet ve toplamda 1.000 TL’yi geçemez,
  • aylık limit, en fazla 6 adet ve toplamda 1.500 TL’yi geçemez

şekilde sınırlandırılmıştır.

Cep Telefonuna Gönderilen Para Nasıl İptal Edilir?

Cep telefonuna gönderilen paraları, bankanın internet bankacılık veya mobil uygulaması içinde bulunan Para Transferleri seçeneğinde Hareketler menüsü altında görülebilmektedir.

Alıcı parayı tahsil etmediyse bu menüden işlemin iptalini sağlayabilirsiniz. Fakat alıcı gönderilen parayı bankamatikten çekmiş ise iptal işlemi artık gerçekleştirilemez.

“Cebe Para Gönderme Nedir? Cepbank Havale Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın