Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir? Nakit Blokeli Kredi Kartı Veren Bankalar

Bloke teminatlı kredi kartı, banka hesabında bulunan belirli miktardaki nakit paranın bloke edilmesi karşılığında verilen kredi kartıdır. Normal bir kredi kartı kullanımından hiçbir farkı bulunmamaktadır. Sadece kredi kartı limiti, bankadaki paranın miktarı üzerinden belirlenir. Bu kredi kartı, diğer adlarıyla nakit blokeli kredi kartı ve para teminatlı kredi kartı olarak da bilinmektedir.

Bu üründen yararlanmak için vadesiz hesap açılması gerekir. Banka hesap açma makalesine bakabilirsiniz. Kartın tanımlanmış limitine göre belirtilen parayı açılan bu hesaba yatırmak gerekir. Banka bu yatırılan paraya bloke koyarak müşterisinin kullanamamasını sağlar. Böylece kredi kartı borcunun ödenmemesi gibi bir durumla karşılaşmayacaktır.

Neden Bloke Teminatlı Kredi Kartı Kullanılır?

Kredi notu düşük olan ve finansal geçmişinde ödeme sıkıntısı yaşayan kişilerin kredi kartı başvuruları genellikle bankalar tarafından reddedilmesi sıkça rastlanan bir olaydır. Bu durumda başvuru sahipleri bloke teminatlı kredi kartı tercih edebilmektedir.

Yine kredi notu düşük olan fakat kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin tercihleri arasında bu kredi kartları bulunmaktadır. Kart limiti oranında bankada teminat bulunacağından zamanında ödenmeme gibi bir sorun olmayacaktır. Yapılacak zamanında ödemeler finansal geçmişi etkileyecek dolayısıyla kredi notuna da etki edecektir.

Nakit Blokeli Kredi Kartı Diğerlerinden Farklı mıdır?

Blokeli kredi kartı normal kredi kartlarla aynı şekilde işlese bile, ödeme konusunda farklıdır. Normal kredi kartlarında alışveriş harcamaları yapıldıktan sonra dönem sonunda ödeme yapılırken, blokeli kredi kartında karta belirlenen limitin biraz üstündeki para miktarı önceden yatırılır.

Nakit blokeli kredi kartları aslında normal kartlardan ayırt edemezsiniz. Örnek vermek gerekirse; Finansbank kredi kartı Cardfinans, Yapı Kredi World Kart veya Garanti Bankası Bonus kredi kartı teminat blokeli olabilir. Fiziksel, kullanım ve özellik bakımından tamamen aynıdır. Banka sadece müşterisindeki riskini sıfırlamak amacıyla kullanım karşılığına hesaptaki paraya bloke koymaktadır.

Tüm kartlarda olduğu gibi özelliklede internet alışverişlerinde kullanımı için üzerinde kredi kartı numarası bulunur. Her kart gibi kredi kartı hesap kesim tarihi vardır ve bu tarihte dönem içi harcamaların toplamı çıkartılır.

Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi kartı veren tüm bankalar aslında blokeli kredi kartı verebilmektedir. Fakat fazla bilinmeyen bir ürün olduğundan bazı banka personellerinin haberi olmayabilir. Durumu izah etmeniz sizin için fayda sağlayacaktır.

Bankanın istemiş olduğunuz kartın kesin vereceği söylenemez. Nitekim bazı bankalar her ne olursa olsun kart başvurusunda bulunan kişilerden belirli bir Findeks puanı üzerinde bulunmasını istemektedir. Bu durumda mevduat hesabınızda yeterli para olmasına rağmen bloke teminatlı kredi kartlarından alamazsınız.

Blokeli Kredi Kartı Başvurusu Nereden Yapılır?

Blokeli kredi kartı başvurusu sadece banka şubesinde bulunan görevli çalışana yapılabilir. Bunun haricinde diğer kartlarda olduğu gibi cep telefonundan SMS ile, internet üzerinden veya mobil uygulamadan başvuru yöntemi bulunmamaktadır.

Blokeli Kredi Kartlarının Limiti Nasıl Belirlenir?

Kartın limiti tamamen bankanın inisiyatifinde bir durumdur. Başvuru olumlu sonuçlandığı taktirde banka mevduat hesabınızdaki belirlenen miktardaki paraya bloke koyacaktır. Banka başvuru sonucunda 1800 – 2000 TL aralığında limite sahip bir kredi kartı onayı verdiğinde, mevduat hesabında 2200 TL civarında bir paranın teminat olarak bulunmasını isteyecektir.

“Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir? Nakit Blokeli Kredi Kartı Veren Bankalar” üzerine 2 yorum

  1. Bu Karttan almak istiyorum. Nasıl başvurabilirim. Bankaya yatırdığım para kadarmı limit verecekler? Kartı her yerde kullanabilirmiyim? Taksit yapılabiliyormu?

    Cevapla
  2. Tam olarak hangi bankalar bloke teminatlı kredi kartı veriyor anlatmamışsınız. rica etsem bu konuda bilgi verebilirmisiniz. kredi notum çok düşük bu nedenle bankalarda kredi kartı alamıyorum. hesabımda tutacağım parayla blokeli kredi kartı almak istiyorum.

    Cevapla

Yorum yapın