Ücretsiz Bireysel Mevduat Hesap Nasıl Açılır, Yöntemleri

Tercih ettiğiniz bankadan bir bireysel banka hesabı açmak oldukça kolay ve ücretsiz bir işlemdir. Bankada İlk hesap açılışını yapıyorsanız, şubeye üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu resmi işlerde kullanılan nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bazı bankalardan hesap açılış başvurusunu internet üzerinden de yapabilirsiniz.  Bu bankalar kurye veya kendi çalışanlarını adresinize yollayarak veya sizi şubeye davet ederek bireysel banka hesabınızın açılmasını sağlayabiliyor.

Şubeden Banka Hesabı Açmak

Şubeden bireysel banka hesabı açtırmak oldukça basittir. Tek yapmanız gereken T.C. kimlik numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanını, ehliyet veya pasaportla seçtiğiniz banka şubesine gitmek olacaktır. Bireysel açılışlarda bankalar resmi belge olarak genellikle farklı bir şey talep etmezler.

Şubeye gittiğinizde banka hesabını bireysel bankacılık işlemlerinden sıra numarası alarak yapabilirsiniz. Sıranız geldiğinde sizinle ilgilenecek müşteri temsilcisine yeni hesap açtırmak istediğinizi belirterek işlemlerin başlamasını sağlayabilirsiniz.

Yetkili kişi sizden nüfus cüzdanınızı alarak fotokopisini çekecektir. Bunun haricinde sizden birtakım kişisel bilgilerinizi isteyecektir. Bunlar; ev veya işyeri iletişim adresiniz, sabit veya cep telefonu numaranız, meslek bilginiz.

Müşteri hizmetleri yetkilisi daha sonra size imzalamanız üzere bir hesap açılış formu verecektir. Bu Bireysel müşteri sözleşmesini imzaladıktan sonra bir kopyası size verilecek ve hesap açılışınız gerçekleşecektir. Size verilen formu okuyarak veya temsilciden bilgi alarak imzalamanızda fayda var.

Açılan bireysel hesabınıza ilave olarak bu hesap üzerinden kullanabileceğiniz internet bankacılığı, mobil bankacılık, banka kartı, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı açmak istiyorsanız yetkiliye belirtebilirsiniz.

İnternetten Banka Hesabı Açmak

Bazı bankalar müşterilerine kolaylık olsun diye internet siteleri üzerinde vadesiz mevduat hesabı açılış sayfalları bulunduruyor.. Bunların bir kısmı şubeli bankacılık olup bir kısmı ise şubesiz bankacılık olarak müşterilerine hizmet veriyor. Tercihinize göre internet üzerinden formu doldurarak müracat edin. Banka  gerekli belgeleri imzalamanız için kurye veya kendi çalışanlarını bulunduğunuz adrese gönderecektir.

Banka Hesabı Açma Ücreti

Bankalar mevduat hesabı açılışında herhangi bir ücret almazlar. 18 yaşından büyükseniz her bankadan ücretsiz olarak hesap açtırabilirsiniz. Bankalarda yaptığınız EFT, havale gibi işlemlerde belirli oranlarda komisyon alırlar. Aldıkları ücretler güncel olarak sitelerinde yer alır. Ayrıca bazı bankalar yıllık olarak hesap işletim ücreti alıyorlar. Hesap açtırırken bunlara da dikkat etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Nelere Dikkat Edilmeli

Öncelikle hesap açılışını yapacağınız bankayı seçmelisiniz. Bunu yaparken size yakın şube ve ATM’si olan bankaları tercih edebilirsiniz.

Bankaların çoğu hesap işletim ücreti adı altında sizden yıllık ücret talep ederler. İmzaladığınız sözleşmede belirtilen bu ücret her sene hesabınızdan otomatik olarak kesilir. Bankaların hesap işletim ücretlerini karşılaştırabilir yada hiç almayan bankayı tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın