Besicilik Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere besicilik kredisi nasıl alınır? Sorusuna yanıt arayacağız. Çiftçiye destek kapsamında kamu ve özel bankalar farklı paketler üzerinden besicilik kredisi verebiliyor.

Besicilik Kredisi Nedir?

Besicilik kredisi “Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olmuş besici ve hayvan yetiştiricilerine uygun faiz ve vadeli kredi sistemidir. Bu krediler, besicilerin yıllık üretim programlarına göre farklı ek imkanlar sunar.

Besicilik Kredisine Başvuru Şartları Nedir?

Krediden yararlanmak isteyen hayvan yetiştiricileri;

 • Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi,
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi,
 • İkametgah,
 • Tapu fotokopisi,
 • Bilanço esasına göre faaliyet yapan işletmelerin son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu,
 • İşletme tescil belgesi talep edilir.

Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Günümüzde pek çok banka besicilik kredisi altında vatandaşlara kredi paketlerini uygun faiz oranları üzerinden sunabiliyor. Bu bankalar;

Besicilik Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir

Ziraat Bankası

Besicilere klasik işletme ve yatırım desteği sunan Ziraat Bankası Tarım ve Orman Bakanlığı ile yürütülen proje kapsamında 1 yıldan 7 yıla kadar faizsiz ya da düşük faizli kredi imkanı veriyor.

Banka hayvancılık kredisi konusunda 30.000 TL’ye kadar yılda bir kere ödemeli, faizsiz destek sunabiliyor. Banka ayrıca yılda bir kere ödemeli küçükbaş hayvan kredisi ya da 15 adetten daha az bulunan ineği olan besiciler için yedi yıl vadeli 30.000 TL limitli kredi de sunabiliyor. Verilen krediler hibe değeri taşımamaktadır. Kredi kullanmak isteyen besicilerin kredi notu banka tarafından incelenir. Hayvancılık kredisi başvuru şartları hakkında detaylı bilgiyi bankadan öğrenebilirsiniz.

Ziraat bankası tarım kredi kooperatifleri üzerinden yapmış olduğu işbirliği sonucu ise büyükbaş hayvan yetiştiricilerine 750.000 TL’ye kadar düşük faiz oranlarından kredi imkanı sunuyor. Bunun için tarım kredi kooperatifleri üzerinden başvuru yapmanız yeterlidir.

Denizbank

Banka Projeli Yatırım Kredileri başlığında Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık ile uğraşan kişilere, hayvan kredisi desteği sunuyor. Denizbank üretici kart ve besicilere düşük tutarlı ve günlük finansman ihtiyaçları için farklı ödeme araçları da verebiliyor. Denizbank tarımsal yatırım kredileri kapsamı içerisinde yine hayvancılıkla uğraşan besicilere 60 aya varan vade imkanları ile ekipman, süt hayvanı ve besi hayvanı alımları konusunda talep edilen oranın u’ine kadar kredi veriyor.

İş Bankası

Banka İmece Kart üzerinden besicilere hayvan desteği sunuyor. İmece Kart uygulaması sayesinde tarımsal ekipman ve yem alımı için anlaşmalı iş yerleri tercih edilirse uygun faizli tarımsal kredi kullanılabiliyor.

Vakıfbank

Banka tarım bankacılığı kapsamı içerisinde hayvancılıkla uğraşan kişilere uzun vadeli ve faaliyet türlerine uygun zamanlarda ödenebilen kredi sunuyor.

QNB Finansbank

Ticari kredileri içerisinde Besicilik Kredisi sunan banka 24 aya kadar vadeli ve krediye konu olan üretim maliyetlerinin u’ine kredi imkan sunuyor. Finansbank 1, 3, 6 ve 12 ayda bir ödemeli olacak şekilde vade seçenekleri verebiliyor.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası Tarım Bankacılığı hizmetinde besicilere yem, ilaç, aşılama, su ya da elektrik gibi üretimden doğan ihtiyaçlarını karşılamaları için 12 aya vadeli kredi sunabiliyor.

One thought on “Besicilik Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

 • Temmuz 6, 2019 tarihinde, saat 10:37 pm
  Permalink

  Maddi durumu iyi olan adam zaten köyüne dönüp besicilik yapmaz. Her şekilde bir ton şartla verilen bu besicilik kredilerine karşıyım. Hem diyoruzki herkes şehre geldi, tarım ve hayvancılık bitti. Eee insanlar gitmek istiyor şimdi, yardımcı olsanıza. Niye bu kadar prosedür koyuyorsunuz önüne. Kredi notu düşük olabilir. Verin devlet destekli krediyi, yapamazsa alın hayvanları geri. Her işimiz bozuk.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir