Bankadan IBAN Numarası Nasıl Alınır? Bankadan Bulma Yöntemleri

Bankadan IBAN numarası alma işlemi basit olduğu kadar birkaç yöntemi bulunuyor. Bankalar müşterilerine kolaylık olması için internet sitelerinde, IBAN sorgulama ve çözümleme sayfaları bulunduruyor. Tüm bankaların IBAN sayfalarını yazımızın devamında bulacaksınız.

IBAN bulma yöntemlerine geçmeden önce kısaca International Bank Account Number (IBAN) hakkında bilgiler verelim.

IBAN bildiğiniz üzere bankalarda her hesap açan müşterilere verilen 26 haneli özel bir koddur. Bu kod benzersiz şekilde oluşturulur ve vadeli ve vadesiz tüm hesaplara ayrı bir numara verilir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi verdiğimiz IBAN nedir makalesini inceleyebilirsiniz.

Ülkemizde her bankanın benzersiz bir kodu bulunur. Bu kod IBAN numarasının basamakları arasında yer alır. Elinize bir IBAN numarası geçtiği zaman banka kodu basamaklarından bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Nasıl anlaşıldığını merak ediyorsanız, IBAN hangi bankaya ait makalesine hemen bir göz atın.

Bankadan IBAN Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

IBAN numaranızı hatırlamıyorsanız öğrenmek için birkaç yönteminiz bulunuyor. Bunlardan ilki klasik olarak bankanızı aramak ve müşteri temsilcisine sormak olacaktır.

Günümüzde her bankanın müşterilerine hizmet vermek amacıyla kurduğu telefon bankacılığı sistemi mevcuttur. Hesabınızın bulunduğu bankanın telefon numarasını arayarak IBAN numaranızı alabilirsiniz. Bu telefon numarasına, bankamatik kartınızda, kredi kartınızda veya banka internet sitesi iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca mobil uygulama ve internet bankacılığından, vadeli ve vadesiz tüm hesaplarınızın IBAN numaralarını öğrenebilirsiniz.

Eğer şube bilgisi ve hesap numarası elinizde varsa, bankaların internet sitelerinde bulunan IBAN sorgulama ekranlarını kullanabilirsiniz.

IBAN Numarası Nasıl Alınır

Her ne kadar hesap bilgileriyle para transferi onay verilerek gerçekleşebilse de, IBAN no ile yapılan transferler hem daha güvenli hem de daha hızlı olmaktadır. Üstelik IBAN numara kontrolünü yüzeysel olarak banka transfer sırasında yapmaktadır. Böylece yanlış bir IBAN numarası girme şansınız azalır.

Elinizde para transferi yapacağınız kişi veya firmanın sadece banka ve hesap bilgileri var. Fakat siz IBAN numarası ile transfer yapmak istiyorsunuz. Bu durumda yapacağınız bankaların resmi sitelerinde bulunan sayfalara girmek ve IBAN bulma işlemini yapmak olacaktır.

Girdiğiniz sayfalarda bulunan şube kodu ve hesap numarası alanlarını doldurarak, bankadan IBAN numarasını alabilirsiniz. Bazı bankalar şube bilgisini istemediğini de hatırlatalım.

Yine bankaların sayfalarında IBAN çözümleme de yapılabilmektedir. Elinizde bulunan IBAN numarasından, şube kodu ve hesap numarasını hemen öğrenebilirsiniz.

Bankaların IBAN Öğrenme ve Çözümleme İnternet Sitesi Sayfaları

Aşağıda bulunan tabloda banka adları ve IBAN öğrenme linklerini veriyoruz. Banka adlarının karşılığında bulunan linklere tıklayarak direk IBAN sorgulama ve çözümleme adreslerine ulaşabilirsiniz. Böylece bankadan iban numarası nasıl alınır sorusuna da yanıt bulmuş olacaksınız.

Adabank Adabank IBAN öğrenme
Akbank Akbank banka iban çözümleme
Alternatifbank Alternatifbank banka iban hesaplama
Anadolubank Anadolubank banka iban bulma
Arap Türk Bankası AT Bankası IBAN sorgulama
Birleşik Fon Bankası Birleşik Fon Bankası iban alma
Burgan Bank Burgan Bank IBAN sorgulama
Citibank Citibank banka iban hesaplama
Denizbank Denizbank iban alma
Deutsche Bank Deutsche Bank iban öğrenme
Fibabanka Fibabanka banka iban bulma
Halk Bankası Halk Bankası IBAN sorgulama
HSBC Bank HSBC banka iban çözümleme
ING Bank ING banka iban hesaplama
Odea Bank Odea Bank iban alma
QNB Finansbank Finansbank banka iban bulma
Şekerbank Şekerbank iban hesaplama
TC Ziraat Bankası Ziraat banka iban bulma
Turkish Bank Turkish Bank iban hesaplama
Türk Ekonomi Bankası TEB IBAN sorgulama sayfası
Türkiye Garanti Bankası Garanti Bankası iban bulma
Türkiye İş Bankası İş Bankası iban öğrenme
Vakıflar Bankası VakıfBank iban öğrenme
Yapı ve Kredi Bankası Yapı Kredi iban öğrenme

“Bankadan IBAN Numarası Nasıl Alınır? Bankadan Bulma Yöntemleri” üzerine 2 yorum

  1. BBu bilgiler iyi oldu. Hesap numaramı biliyom fakat iban numarasını bilmiyordum. Bankanın sitesinden hemen öğrendim.

    Cevapla

Yorum yapın