Bankada Hesap Açmak İçin Yaş Sınırı Var mı?

Birikim önemlidir, çocukların bu bilince erişmesi de gelecekleri için önemlidir. Bankalar onların paralarını biriktirebilecekleri güvenli kurumlardır. Banka hesabı açma yaş sınırı 18 den küçük olan çocuklara hesap açmak ancak velileri ile birlikte gerçekleştirilebilmektedir.

Çocuklar alışkanlıklarını küçük yaşlarda edinmeye başlarlar. Onların birikim ve tasarruf kavramlarına alıştırmak gelecekte karşılarına çıkacak parasal durumlarına yansıyacaktır. Sizin verdiğiniz harçlıklar, bayramlarda büyüklerinden topladıkları paraları, haftalıklarını biriktirme alışkanlığı hem ileride onlar için oluşabilecek acil ihtiyaçlar için hem de eğitim veya iş hayatları için bir katkı sağlayacaktır.

Bu alışkanlıklara kumbaralarla başlayabilir, kumbaralarındaki birikmiş paraları bir banka hesabı açarak onların geleceğine yatırım yapabilirsiniz. 18 yaş üstü için daha önce bireysel banka hesabı nasıl açılır öğrenmiştik. Şimdide 18 yaşını doldurmadan banka hesabı açılır mı sorusuna yanıt arayalım.

Banka Hesabı Yaş Sınırı

Resmi olarak banka hesabı açmak için yaş sınırı 18’dir. Fakat bu yaştan daha küçükler için hesap açmaya izin veren bankalar bulunmaktadır. Çocuğunuz harçlıklarından artan paraları biriktirmeye başladıysa veya sizler onlar için ufak ufak birikim yapmaya niyetlendiyseniz, karar vereceğiniz bir bankanın şubesinden hesap açabilirsiniz. Her bankanın çocuk hesapları için farklı şartları bulunabilmektedir.

18 Yaşından Küçüklere Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Çocuklara banka hesabı açmak normal hesap açılışı gibi kolay ve ücretsizdir. 18 yaş altına hesap açarken uygulanacak olan süreç, sizin banka hesabı açmanızdaki süreçle hemen hemen aynıdır. Yapacağınız sadece yanınızda bulunduracağınız belgelerle belirlediğiniz bankanın bir şubesine gitmek olacaktır.

Banka şubeleri çocuk hesabı açarken genellikle istedikleri belgeler şunlardır.

  • Çocuğun velisinin nüfus cüzdanı
  • Çocuğa ait nüfus cüzdanı
  • Telefon numarası
  • İkame ettiğiniz adres bilgisi

Çocuğa hesap açmak için bizzat yasal varisinin bankaya gidip müşteri temsilcisinin önünde gerekli evrakları imzalaması gerekmektedir.

18 Yaş Altına Hesap Açan Bankalar

Günümüzde birçok banka 18 yaşının altında çocuklara hesap açmaya izin vermektedir. Hatta bazı bankalar çocuklar için özel kampanyalar düzenlemekte ve teşvik etmektedirler. Ufak birikimlerini yapabilecekleri kumbaralar, okuyabilecekleri kitap hediyeleriyle onların birikim yapma bilincini geliştirmelerine teşvik etmektedirler.

Bu bankalardan köklü geçmişi olan İş Bankası’na ait İlk İmza Hesabı dikkat çekiyor. 12-18 yaş arası küçük müşterilerine verdikleri özel tasarımlı banka kartı ile hesaplarının kontrolünü ve hatta alışverişlerinde kullanabilmelerini sağlıyor.

Akbank’ın exi26 hesabı 16-26 yaş aralığıyla özellikle öğrencileri hedeflemiş gibi görünüyor. Bir çok avantajı  olan bu gençlere özel hesabı da inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası’nın Birikimli Mevduat Hesabı ile 18 yaş altı çocuklara hesap açabilir, sundukları avantaj ve fonlardan yararlanabilirsiniz.

Garanti Bankası Garantili gelecek hesabı yine çocuklar için hazırlanmış bir banka hesabı. Verdikleri akıllı kumbara ile çocuklar da birikim alışkanlığının artmasında yardımcı oluyorlar.

Örnek verdiğimiz bankalar haricinde diğer bankalarında 18 yaş altı hesap açmak için çeşitli seçenekleri bulunuyor.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

18 yaş altı küçüklere banka hesabı açmadan önce araştırmanız gereken birkaç konu bulunuyor. Öncelikle her sene alınan hesap işletim ücretinin açılacak olan hesaptan tahsil edilip edilmeyeceğini mutlaka öğrenin. Çoğu banka bu ücreti almasa bile ön bilgi olarak sorup emin olmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Bankanın 18 yaş altı hesap için digital ortamda kontrolüne izin vermesi önemlidir. Böylece hem internet şubesinden hem de mobil telefondan çocuğunuzun hesabını kontrol etmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuklara açılacak olan tasarruf hesapları belirli bir faiz oranı içermektedir. Böylece birikim yaparken aynı zamanda parasının değeri de artacaktır. Bankaların verdiği yüksek faiz oranlarını karşılaştırarak ona göre çocuğunuza karar verdiğiniz bankada hesap açabilirsiniz.

“Bankada Hesap Açmak İçin Yaş Sınırı Var mı?” üzerine 2 yorum

  1. Şimdiden bebeğime ileride okul masraflarının karşılanması için hesap açtırmak istiyorum. Araştırırken yazınıza denk geldim. Pazartesi ilk isim iş bankasına gitmek olacak.

    Cevapla

Yorum yapın