ATM Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım ?

Banka yada kredi kartı ile ATM üzerinde işlem yaparken birçok kişinin büyük korkusu ATM makinasının kartını yutabileceği ihtimalidir. Günün her saatinde açık olmasından dolayı önemli bir kolaylık olan ATM’ler le işlem yamanın böyle bir riski olabileceği dahi kartınıza bir süre erişemeyeceğiniz anlamına gelebilir. ATM kartımı yuttu ne yapmalıyım sorununa karşı vereceğimiz bilgilerle hazırlıklı olacak ve yapmanız gerekenleri öğrenebileceksiniz.

 ATM Makinası Kartı Yutma Nedenleri

ATM kart yutma sebeplerinin balında güvenlik önlemleri gelmektedir. Geçici olarak karta el koyma durumlarından biri, şifreyi üç kere yanlış girmeniz olabilir. Bunun yanında, ödemeniz gereken borçların olması veya gecikmesi de karta el koyma sebepleri arasındadır. Kart son kullanım tarihi ile kartınızın kullanıma kapatılması, kartınız için çalıntı yada kayıp ihbarının bankada olması güvenlik sebeplerine örnektir. Elbette ATM için teknik bir arızanın meydana gelmesi de kartınızı yutma sebeplerinden sıkça karşılaşılan nedenlerden biridir.

Peki ATM Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım ?

Kullandığınız ATM makinesi yerine göre farklı yöntemler geliştirmeniz gerekebilir. Banka şubesi yakınındaysanız yapmanız gereken oldukça kolay ve hemen şubeye girip yetkililerden destek isteyebilirsiniz. Eğer şube uzağında bir ATM ile işlem yapıyorsanız veya şube kapalı olduğu saatlerde işlem yaparken bu sorunla karşılaştıysanız, hemen banka müşteri hizmetlerini arayıp konu hakkında bilgi vermelisiniz. Şube yakını ve oluşan arıza sebebi ile kartınız yutuldu ise yetkili kişi size kartınızı verecektir.

ATM Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım

Karta ATM tarafından borç, kredi kartı iptali veya farklı sebeple banka el koyduysa geri almanız mümkün değildir. Kartı tekrar geri alabilmek, ancak bankanız ile irtibata geçerek mümkün olabilir. Kredi kartı iadesi; ancak kart sahibine bilgi verilerek, kendisine yapılmaktadır.

Kartınızı Yutan ATM Başında Kalıp Tedbirinizi Alın

ATM’ler ile kart kopyalama, kart çalma gibi olaylara karşı dikkatli olmalı ve tedbirli davranmalısınız. Geç saatte başınıza böyle bir durum geldiğinde yada şube uzağındaki ATM’de bu sorunu yaşadığınızda bankanızı bilgilendirip, hesaplarınızı güven altına aldıktan sonra ATM başından ayrılmanızda yarar vardır.

Kartınızı ve hesaplarınızı çoğu bankalar siz ATM’nin başında dururken hesaplarınızı geçici olarak kapanır ve koruma altına alır. Unutmamalısınız ki; kartsız işlemleriniz yapabiliyor olsanız dahi bu alandan para çekme, para yatırma, para transferi ve ödemeleri yaparken kişisel bilgilerinizi kullanabilirsiniz. Tedbir amacı ile QR kodu yada mobil cihazlara bu işlemler için yönelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir