ATM den Döviz Çekme ve Yatırma, Hangi ATM Dolar, Euro, Sterlin Veriyor?

Banka müşterilerinin merak ettiği konular arasında ATM den döviz çekme veya tam tersi olarak ATM den döviz yatırma hizmetleri bulunuyor. Ülkemizde bazı bankaların tüm bankamatiklerinden Euro ve dolar yatırılıp çekilebilirken, bazı bankalar sınırlı döviz ATM makinaları bulunduruyor.

Günümüzde ATM’lerden her türlü bankacılık işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Üstelik günün her saatinde 7/24 hizmet veren, para çekme ve yatırma gibi birçok işlemlerinde yapılabildiği ATM’leri önemini anlatmaya gerek yok.

Bankamatik kullanmanın bir diğer avantajı da döviz işlemleri olarak karşımıza çıkıyor. Normalde banka şubelerinden yapılabilen döviz işlemleri sınırlı zamanlarda gerçekleşebiliyor. Buna karşı ATM’lerden yapılabilecek döviz çekimi ve yatırma işlemi günün her saatinde gerçekleştirilebiliyor.

ATM den Döviz (Dolar, Euro, Sterlin v.s.) Çekimi

Bankaların bazılarında her ATM’den Dolar, Euro, Sterlin gibi para birimlerinde döviz çekmeye uygun iken bazı bankalarda sınırlı yerlerde döviz hesaplarından para çekimine izin veriyor.

Bankamatikten Dolar veya Euro alabilmek için öncelikle bankada döviz hesabının bulunması gerekir. Banka tarafından ATM’lerde kullanılmak için verilen banka kartına bu döviz hesabının tanımlanması gerekmektedir. Bu işlem internet bankacılığından yapılabildiği gibi banka şubesinde müşteri temsilcisi aracılığıyla da yapılabilir.

Euro, Dolar Veren ATM Turistlere Büyük Kolaylık

Ülkemizde turizm sektörü önemli bir yere sahip. Bankalar özellikle bu bölgelerde döviz alınabilen ATM’lerini konumlandırıyorlar. Bu sayede gelen turistler hesaplarında bulunan yabancı para birimlerine rahatlıkla ulaşıp işlemlerini yapabiliyor.

Bu ATM’lerdeki bir diğer özellikte döviz bozdurma şeklinde. Bu sayede turistler herhangi bir döviz bürosundan ikinci bir işleme gerek ATM’lerde işlerini halledebiliyor.

ATM den Döviz Yatırma (Dolar, Euro, Sterlin v.s.)

Bankaların ATM’lerinden yapılabilen diğer bir işlemde döviz yatırma olarak karşımıza çıkıyor. Banka müşterileri banka kartlarıyla tanımlanmış olan kendi hesaplarına veya başkasının hesabına döviz yatırabilir.

Elde bulunan dövizler, bankadaki döviz hesabına günün her saatinde ATM’ler aracılığıyla yatırılabilmektedir. Yada aynı bankada bulunan başkasının döviz hesabına ATM’den gönderilebilir. ATM’lerden yapılacak bu işlem anında hesaba yansıyacaktır.

Bazı Bankaların Döviz Veren ve Yatırılabilen Bankamatik Adresleri

Aşağıda listesi bulunan bazı bankaların ATM’lerinden Dolar, Euro ve Pound yabancı birimlerde para çekme olanağı bulunmaktadır.

 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • TEB
 • İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Yapı Kredi
 • Denizbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Odeabank
 • HSBC
 • Kuveyt Türk

“ATM den Döviz Çekme ve Yatırma, Hangi ATM Dolar, Euro, Sterlin Veriyor?” üzerine 2 yorum

 1. Hafta sonu dolar veren atm aradım ama bulamadım. Sizden rica etsem garanti bankasının dolar veren atm listesini yazabilirmisiniz.

  Cevapla
 2. Bir şey daha öğrenmiş olduk. Döviz hesabım olmasına rağmen atm den döviz çekilebildiğini bilmiyordum. Hafta içi bir şekilde şubeden paramızı çekiyoruz ama hafta sonları acil durumlarda tıkanıyordum. Bilgi için teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın