Asgari Ödeme Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi kartlarının kullanımından doğan dönemsel borçlar ve o ay için ödenmesi gereken taksit borçları, normal şartlar altında yine aynı dönem içerisinde ödenerek kredi kartı borcu kapatılmalıdır. Bu durum normal ve sağlıklı bir kredi kartı kullanım alışkanlığı belirtmektedir. Fakat her zaman, kredi kartı sahibi olan kişiler, borçlarını geri ödemede ihtiyaç duydukları finansal gücü bulamayabilirler. Bu gibi durumlar karşısında da kredi kartlarının dönem borçlarının %30’ u olan asgari ödeme tutarı ödemesi gerçekleştirilerek kredi kartının kullanımına devam edilebilir.

Kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarının ödenmesi ve bu durumun alışkanlık haline getirilmesi, bireylerin kredi notlarını kötü şekilde etkisi altına alacaktır. Bu duruma, yani kredi notunun düşmesine yalnızca kişilerin kredi kartlarının asgari ödeme tutarını ödemeleri neden olmamaktadır. Kişilerin mevcut borçluluk durumlarının fazla olması durumu aslında kredi notlarını kötü etkileyen bir unsurdur.

Kredi kartlarının da sürekli olarak asgari ödeme tutarlarının ödenmesi, kredi kartları üzerinde sürekli olarak bir borç ağırlığının bulunmasına neden olacak ve bu nedenle de kişilerin kredi notları kötü etkilenecektir. Tabi belirtmek gerekir ki kredi kartının asgari ödeme tutarını alışkanlık haline getirmiş olan kişiler, kredi notunda bir düşüş yaşayacaktır. Birkaç ay boyunca ödemelerine bu şekilde devam edip devamındaki aylarda borçlarının büyük bir kısmını kapatan bireylerin kredi notlarında herhangi bir gerileme olmayacaktır.

Asgari Ödeme Kredi Notunu Etkiler mi

Asgari Ödemeden Kurtulmak İçin

Kredi kartı borçlarının sürekli olarak asgari ödeme tutarlarının ödenmesi halinde borçlar üzerine gecikme faizi işlemeye başlayacak ve bu şekilde, kişilerin ödemek durumunda oldukları borçları da bir yandan artmaya devam edecektir. Bireyler adına görünen borç miktarı arttıkça da kişilerin kredi notu kötü şekilde etkilenecektir.

İşte bu durumdan kurtulmak adına bireyler, elde ettikleri gelirleri ve kredi kartı borçları ve diğer borçlar gibi unsurları bir plana dahil ederek asgari ödeme engelinden kendilerini kurtarmalıdırlar. Asgari ödeme tutarından fazla yapılmaya başlanan ödemeler yeri geldiği zaman yerini düzenli şekilde gerçekleştirilen dönem borcu ödemelerine bırakacaktır. Bireyler bu şekilde hareket ederlerse, gecikme faizinin getirmiş olduğu ekstra borçlanmadan ve kredi notlarının kötü yönde etkilenmesi riskinden kendilerini kurtarmış ve diğer bir taraftan da kredi notlarını yükseltmeye de başlamış olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir