Bankada Hesap Açma Yaşı: 18 Yaş Altı Hesabı Açan Bankalar

Bankada hesap açma yaşı, çocuklarının geleceği için birikim yapmak isteyen ailelerin ve 18 yaş altı genç öğrencilerin merak ettiği soruların başında geliyor. Bankalar kayıtsız kalmayarak, belirli şartlarda gençlere hesap açma imkanı veriyor.

Çocuklara bilinçli birer tüketici olmayı öğretmek, onlara ufak yaştan itibaren tasarruf ve birikim gibi kavramları öğretmekle başlar. Aldıkları harçlıkları biriktirebilecekleri bir kumbara veya onlara özel ufak bir cüzdan, küçük yaşta birikim yapmaya teşvik edecektir.

Eğer çocuğunuz bu alışkanlığı edindiyse artık bankada ona özel bir hesap açma zamanı gelmiştir. Gelecekte okul veya iş hayatına atıldığında kullanabileceği parayı, sizin de takviyelerinizle biriktirmeye başlayabilir.

Burs alma gibi durumlarda 18 yaşından küçük öğrenciler içinde banka hesabı gerekliliği doğmaktadır. Bankalar bu gibi durumlar için genç müşterilerine hesap açma imkanı sunarak onlara yardımcı olmaktadır.

Bankada Hesap Açma Yaşı Kaçtır?

Ülkemizde banka hesabı açma yaş sınırı 18’dir. 18 yaşını dolduran her vatandaş yasalar önünde bir yetişkindir ve artık kendi başvurusuyla bankada hesap açabilir. Bu konuda bankada hesap açmak başlıklı yazı size yardımcı olacaktır.

Bankalar hem öğrencilere hem de çocukları için birikim yapmayı düşünen anne ve babalara, 18 yaş altı banka hesabı açma konusunda yardımcı olmaktadır.

18 Yaşından Küçükler Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

18 yaşının altındaki kişiler bankaya velileriyle birlikte giderek hesap açtırabilir. Açılacak olan mevduat hesapları sayesinde para yatırma ve çekme işlemini kolayca yapılabilir. Mevduat hesap çeşitlerini iyi değerlendirerek birikimlerini daha güvenli bir hale getirilebilir. Mevduat hesabı nedir yazısında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Bankalarda açılan bu mevduat hesaplarına bağlı olarak verilen banka kartlarına sahip olmaktadırlar. 18 yaş altı banka hesabından para çekme ve yatırma işlemlerini diledikleri zaman diledikleri yerde hesaplarına kolayca erişerek yapılabilir.

Küçüklere Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

18 yaşından küçük olan vatandaşların banka hesabı açabilmesi için gereken velileriyle birlikte bankaya gitmesidir. Bankada açılış için yapılacak işlemler normal hesap açma işlemiyle aynıdır.

Gerekli sözleşmeler incelenip, velilerin imzaları alındıktan sonra vadesiz mevduat hesabı çocukların kullanımına açılır.

18 Yaş Altı Hesap Açan Bankalar Hangileridir?

Buraya kadar banka hesabı açma yaşını ve çocuklara banka hesabı nasıl açıldığını öğrendik. Şimdide 18 yaşını doldurmadan hangi bankaların hesap açmaya izin verdiklerini inceleyelim.

TEB Global Genç Hesap

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), 25 yaş altı müşterileri için Global Genç Hesap adı altında günlük vadeli özelliklere sahip bir tasarruf hesabı sağlıyor. Bu hesap 12-15, 16-17 ve 18-25 yaşları arasında 3 farklı yaş grubuna hitap ediyor.

Akbank exi26 Gençlere Özel Hesap

Akbank’ın gençlere özel olarak hazırlamış olduğu ex26, 16-26 yaş aralığına hitap ediyor. Akbank exi26 genç hesabı, öğrencilere özel kampanya ve fırsatlar sunuyor. Ayrıca banka müşterilerine exi26 Neo kartı vererek yurtiçi, yurtdışı ve internet harcamalarında banka kartı kullanımını sağlıyor.

İş Bankası İlk İmza Hesabı

İş Bankası 12-18 yaş aralığındaki gençlere yönelik bankacılık hizmeti veriyor. İlk imza hesabına bağlı olarak verdiği bankamatik kartı sayesinde gençler üzerinde para taşımadan tüm harcamalarını yapabiliyorlar.  İşbankası gençler için hazırlanmış İlk İmza Hesabı, geçmişi çok eskilere 1987 yılına dayanıyor.

Ziraat Bankası Büyüyen Çocuk Fonu

Ziraat Bankası çocuklar için özel bir fon açmış. 18 yaş altı tüm çocukların yararlanabildiği bu fon sayesinde, veliler şimdiden onların geleceği için para biriktirmeye başlayabilir.

Vakıfbank Genç Bankomat Kart

24 yaşının altında gençler için Vakıfbank’ın hazırlamış olduğu kart sayesinde çocuklar yanlarında para taşımadan harcama yapabilecekler. Bağlı olduğu hesaptaki para ile sınırlı olan Genç Bankomat Kart, kişiye özel şifre ile kullanılmaktadır.

ING Turuncu Çocuk Hesabı

ING’nin çocuklar için hazırlamış olduğu Turuncu Hesaba istenildiği zaman para yatırılıp çekilebiliyor. Hesap açma alt limitinin de bulunmadığı ve birikim özelliği olan Turuncu Çocuk Hesabına diğer ING hesapları ve kartlardan düzenli olarak para yatırılabiliyor.

“Bankada Hesap Açma Yaşı: 18 Yaş Altı Hesabı Açan Bankalar” üzerine 2 yorum

  1. Vakıfbank Genç Bankomat için velinin bir banka hesabı olması gerekiyor mu?
    Canlı desteğe sordum ancak şöyle dediler;Çağrı merkezi ve canlı destek üzerinden genç bankomat açılış işlemleri yapılamadığından dolayı hesabı açan şubeden bilgi alabilirsiniz. dediler.

    Cevapla

Yorum yapın